Stychno

Opieka nad niemowlakiem.

Przy zmianie pieluszki u dziecka należy pamiętać iż ważną rolę odgrywa płeć. Jednak jeśli chodzi o przewijanie takie produkty jak:

  • chusteczki pielęgnacyjne (można je zastąpić wacikami nasączonymi wodą lub rumiankiem)
  • krem z cynkiem o właściwościach przeciwzapalnych, zapobiegający odparzeniom lub puder (nie zaleca się stosowania wymienionych produktów jednocześnie)

Przydadzą się bez względu na to czy nasza pociecha jest chłopcem czy dziewczynką. Wspólną i najważniejszą zasadą przewijania jest fakt iż nie wolno unosić pupy dziecka może to bowiem poskutkować między innymi uszkodzeniem stawów kolanowych naszego malucha. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na to jak trzymamy naszą pociechę. Kładąc dziecko na przewijaku bądź innej przeznaczonej do codziennych zabiegów powierzchni, należy pamiętać by jedną dłonią podtrzymywać dłonie i barki, a drugą plecy. Podczas kilku pierwszych przewijań zabieg ten z pewnością wydaje się skomplikowany jednak z czasem każdy rodzic nabiera wprawy i przewijanie staje się przyjemnością. Nie należy się przejmować gdy pierwsze próby okażą się nieudane, najważniejsze to dobrać pieluszki odpowiednio do wagi dzidziusia i nie zapinać ich zbyt mocno. Mycie pupy nie jest konieczne przy każdym przewijaniu, gdy pupa dziecka nie jest widocznie zabrudzona wystarczą chusteczki nawilżające.

http://www.johnsonsbaby.com.pl/

Pielęgnacja niemowlaka jest niezwykle ważna jeśli chodzi o jego zdrowie i samopoczucie. Stale zostają wprowadzanie nowe produkty ułatwiające nam codzienne zabiegi higieniczne wykonywane przy naszych pociechach. Jeśli nasze dziecko nie ma nadmiernie suchej skóry zaleca się stosowanie oliwki tylko przez pierwszy miesiąc życia, gdyż na dłuższą metę może zatykać pory. Środek ten świetnie nawilża, a także natłuszcza skórę, idealnie sprawdza się jeśli chodzi o masaż niemowlaka. Pozostałości pępowiny można moczyć podczas kąpieli, jest to nawet wskazane gdyż zapobiega zakażeniom. Po kąpieli należy osuszyć kikut i pozostawić odsłonięty brzuszek dziecka na jakiś czas, bezpośredni dopływ powietrza pozwala wyschnąć pozostałościom pępowiny i zapobiega zakażeniom. Zaleca się odkażanie pępka mydłem dla niemowląt, może być także mydło szare zawierające ług o właściwościach bakteriobójczych (ważne jest by nie stosować do tego mocniejszych środków), a następnie wietrzenie. Metoda ta zapobiega wysuszeniom  i podrażnieniom skóry naszego malca. Obecnie nie zaleca się już dezynfekowania wody przed kąpielą dziecka. Jakiś czas temu stosowano w tym celu wyciąg z rumianku. Nie tylko to uległo zmianie, do niedawna nie zalecało się codziennych kąpieli, winne były temu mydła mające wpływ na odczyn pH, skóry naszego dziecka. Jednak wraz z rozwojem kosmetologii i rozpowszechnieniem stosowania nowoczesnych kosmetyków, nie ma już przeciwwskazań jeśli chodzi o codzienne kąpiele. Skoro już mowa o kosmetykach i zmianach. Wprowadzenie nowoczesnych, jednorazowych pieluszek zwanych popularnie pampersami spowodowało zmiany jeśli chodzi o smarowanie pupy naszego dziecka. Nie zaleca się już nakładania grubej warstwy kremu z cynkiem po każdej zmianie pieluszki. Należy nakładać cienką warstwę kremu przeciw odparzeniom tylko w miejscach gdzie skóra dziecka jest faktycznie podrażniona. Nadmiar kremu może bowiem zmniejszać wchłanialność naszych pieluszek. Gdyby jednak ktoś zdecydował się na stosowanie pieluszek wielokrotnego użytku wówczas zaleca się stosowanie kremu po każdym przewinięciu malca.

Wymienione wyżej zasady początkowo mogą wydawać się skomplikowane i trudne do zapamiętania. Jednak pielęgnacja niemowlaka nie jest w rzeczywistości niczym trudnym, im częściej i starannej będziemy wykonywać tą czynność tym szybciej się do niej przyzwyczaimy i opanujemy ją do perfekcji.